- Det vigtigste er børnefeen. Vi udnævner én af pædagogerne til børnefe, og giver dem videreuddannelse. De mangler i dag redskaber til at hjælpe børn og forældre, siger Hans Andersen.
I 2007 foreslår han afsat 100 mio. kr. til en såkaldt diplomuddannelse for børnefeerne ? et fænomen de allerede har i Rudkøbing Kommune. Her sørger børnefeerne bl.a. for madpakker til børnene og hjælpe dem med ind i andre børns leg.
Oplægget sigter på børn i alderen 0-6 år, og regeringen har frem til 2009 afsat ekstra to mia. kr. til de udsatte børn.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.