
TÅRNBY: Kravet kan se svimlende ud i retssagen mod den tidligere ledelse i Amagerbanken. Det statslige selskab Finansiel Stabilitet forlanger 300 mio. kr. af den tidligere direktør Jørgen Brændstrup og af de ti øvrige sagsøgte.
Oveni skal Brændstrup og seks andre - heriblandt Tårnbys borgmester Henrik Zimino (S), der sad i bankens bestyrelse - betale yderligere 600 mio. kr., altså 900 millioner, lyder kravet.
Men de tab, som de sagsøgte kan gøres ansvarlige for, var langt større, hævder Finansiel Stabilitet, der har til opgave at tage sig af pengeinstitutter, som er på vej ud over afgrunden.
De samlede tab på tre store engagementer, som står i centrum i retssagen, løb faktisk op i 1,4 mia. kr., hævder FS. Dermed er der lagt masser af luft ind i de krav, der er rejst, fremgår det af et såkaldt påstandsdokument, som Finansiel Stabilitet har afleveret til retten.
Samtlige sagsøgte beder de tre dommere om frifindelse, men der vil gå mere end et år, før spændingen udløses i en dom.
Sagen vil zoome ind på tre store lig i lasten hos den bank, som engang var den 11. største i landet, og som var kendt for den store folkelige opbakning fra amagerkanerne.
92 retsmøder
I den forbindelse skal blandt andre finansmændene Hans Henrik Palm, Henrik Ørbekker og Olav Damkiær-Classen afgive forklaring, hvilket dog først sker om nogle måneder.
Disse kunder var ikke hvem som helst. De kostede ifølge Finansiel Stabilitet banken 801 mio. kr. i forbindelse med Østerfællesparken, et storstilet ejendomsprojekt på en gammel kaserne på Østerbro i København.
Men bankens ledelse kritiseres også for to andre engagementer.
Dels finansiering af de tre nævntes og yderligere to kunders køb af aktier i Mols-Linien, hvilket angiveligt kostede banken 237 millioner. Og dels det såkaldte Main Road Invest, som skal have givet tab på 383 mio. kr.
Som nævnt kræver de 11 frifindelse. De mener desuden, at nogle af kravene er fremsat så sent, at de er forældede. I alt 92 retsmøder er afsat til opgøret. Dommen ventes i efteråret 2017.
Henrik Zimino var en del af bestyrelsen af Amagerbanken fra marts 1998 til november 2010.
knud / Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.