AKTUELT:FV26KL TopmødeFinanslov 2026BeredskabOK26Grøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandring
Rundspørgen er gennemført blandt landets 98 ældre- og seniorråd fra primo februar til primo marts 2026 og bygger på svar fra 74 ældre- og seniorråd. Rådene er blevet bedt om at prioritere mellem de seks centrale indsatsområder og angive, hvilke af områderne, der bør have henholdsvis 1., 2. og 3. prioritet i arbejdet med et aldersvenligt Danmark.
Danske Ældreråd

9 af 10 ældreråd: Et aldersvenligt Danmark bør forebygge bedre

Hvis Danmark skal blive mere ældrevenligt, bør forebyggelse have første prioritet, viser en rundspørge. 
19. MAR 2026 9.58

9 ud af 10 ældreråd mener, at forebyggelse, trivsel og sundhed bør have første prioritet, hvis Danmark skal blive mere ældrevenligt. Det viser en ny rundspørge foretaget af Danske Ældreråd.

Organisationen ser resultatet af undersøgelsen som et klart signal til både Christiansborg og kommunerne om, at forebyggelse skal prioriteres langt højere, og at der er et kæmpe uudnyttet potentiale på forebyggelsesområdet. 

- Når ældre får de rette muligheder for at holde sig fysisk aktive, indgå i fællesskaber og få den nødvendige støtte i tide, kan mange flere bevare både livskvalitet og selvhjulpenhed i flere år, siger formand for Danske Ældreråd Inger Møller Nielsen.

Flere peger i deres svar på, at der er problemer med sammenhængen mellem sundhedsvæsenet og kommunerne. I flere tilfælde falder patienter mellem to stole i overgangen mellem hospital og kommune, og forebyggelse kommer først i spil, når sygdom eller funktionstab allerede er en realitet.

Det første, der skæres væk?

Også det at finde frem til eller deltage i de tilbud, der findes, kan være et problem. Information om aktiviteter og sundhedstilbud ligger ofte flere forskellige steder, og det gør det svært at få overblik. I nogle kommuner er tilbuddene desuden samlet i de større byer, så ældre i yderområderne får sværere ved at deltage, især hvis de har begrænsede transportmuligheder.

– Det er vores erfaring, at de fleste ældre gerne vil leve et sundt og aktivt liv. Derfor skal der gøres meget mere for at sikre, at rammerne altid er til stede. Tilbuddene skal selvfølgelig være tilgængelige og nemme at finde, også for dem, der ikke selv har ressourcerne til at opsøge dem, siger Inger Møller Nielsen.

Organisationen peger bl.a. på den netop offentliggjorte Nationale Sundhedsprofil 2025 som pejlemærke for, at der mere end nogensinde er behov for forebyggelse. Den viser, at danskerne lever længere end tidligere, men samtidig lever flere med kroniske sygdomme eller nedsat funktionsevne de sidste år af deres liv.

- Forebyggelse må ikke være det første, der skæres væk, når budgetterne bliver stramme. Tværtimod bør det være et af de områder, man investerer mere i. Der er brug for flere fællesskaber, mere opsøgende arbejde og et tættere samarbejde mellem kommuner, regioner og civilsamfund, understreger Inger Møller Nielsen.

74 af landets 98 folkevalgte ældre- og seniorråd har svaret på rundspørgen.

dotn

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/9-af-10-aeldreraad-et-aldersvenligt-danmark-boer-forebygge-bedre

GDPR