
SYDDANMARK / SJÆLLAND: Sjællandske læger og sygeplejersker skal arbejde tættere sammen med deres kolleger på Odense Universitetshospital om de patienter, der krydser Storebælt for at blive behandlet. Det er tanken bag en fælles pulje på to mio. kr. til medarbejderudveksling, som Region Syddanmark og Region Sjælland nu etablerer. Samtidig etablerer de to regioner en fælles forskningspulje på to mio. kr. for at styrke den sundhedsforskning, der udføres på tværs af regionsgrænsen.
Medarbejdere fra alle sundhedsfaggrupper på Odense Universitetshospital og på sygehusene i Næstved, Slagelse, Nykøbing F., Ringsted, Roskilde, Køge og Holbæk kan søge om at komme på udveksling, der skal vare fra tre til seks uger.
Betingelsen for at kunne søge penge i den fælles forskningsfond er, at der indgår mindst én part fra hver region i forskningsprojektet. Det er ønsket, at forskningsprojekterne skal have særligt fokus på at styrke de specialiserede behandlingsfunktioner i Region Sjælland.
Aftalen mellem Region Syddanmark og Region Sjælland har betydet, at antallet af sjællandske sengedage på Odense Universitetshospital er mere end tredoblet fra 2010 til 2011. Således var sjællandske patienter indlagt på OUH i 6781 sengedage i 2011 mod 1861 i 2010. Den typiske sjællænder på Odense Universitetshospital er hjerte- eller lungepatient eller lider af gynækologisk cancer.
De to regioner bidrager med 1 mio. kr. til hver af de to puljer. De to puljer er etableret, og sygehusansatte kan søge penge fra de to puljer, så snart ansøgningsskemaerne er udarbejdet.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.