dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Sundhedspersonale skal blive hjemme efter coronarejser

KORT NYT
4. MAR 2020 6.29

For at begrænse coronasmitte bliver ansatte i sundheds- og ældresektoren, der har rejst i risikoområder, pålagt at blive hjemme i to uger. Det oplyser Sundhedsministeriet. Tiltaget er rettet mod personale, der har direkte kontakt med borgere. Det kan være læger, sygeplejersker eller sosuassistenter.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/sundhedspersonale-skal-blive-hjemme-efter-coronarejser

GDPR