dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Statshjælp til Århus-veje

Staten giver 40 millioner til busbaner i Århus
KORT NYT
7. SEP 2009 9.54

ÅRHUS: Århus Kommune har fået tildelt knap 40 millioner kroner fra Trafikstyrelsens særlige pulje, der skal give bedre fremkommelighed for busser. Pengene er blandt andet givet til at lave busbaner fra Stjernepladsen til Nehrus Allé.

Rådmanden for Teknik og Miljø, Peter Thyssen (R), forventer, at tildelingen fra Trafikstyrelsen vil gøre det lidt lettere, at få Byrådet til at give penge til andre strækninger.

ka

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/statshjaelp-til-aarhus-veje

GDPR