AKTUELT:FV26KL TopmødeFinanslov 2026BeredskabOK26Grøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandring

Kertemindes skolechef er fratrådt

KORT NYT
14. MAJ 2026 10.24

KERTEMINDE: Den 66-årige Inge Skov Madsen er fratrådt som børn, unge og uddannelseschef i Kerteminde Kommune, skriver Fyens Stiftstidende.

Det sker efter lidt mere end 14 år i kommunen, hvor hun blev ansat i 2012. Siden 2023 har hun været chef for hele børn- og ungeområdet.

Formand for Børn, Unge og Uddannelsesudvalget Malte Jäger (LA) bekræfter, at kommunen og Inge Skov Madsen har indgået en gensidig fratrædelsesaftale, men vil ikke kommentere den nærmere. Inge Skov Madsen selv ønsker heller ikke at gå ind i baggrunden for aftalen, men tilføjer, at der ikke er "noget mystisk i det".

dotn

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kertemindes-skolechef-er-fratraadt

GDPR