HILLERØD: Der bliver først sat navn på de fyrede i næste uge. På et personalemøde i tirsdags på Specialundervisningscentret Egedammen i Hillerød fik lærerne besked om, at der bliver fyret 18 lærere. Med 50 lærer er det tæt på 40 procent af Egedammens lærere, der skal fyres, skriver Sjællandske.
I alt skal der fyres 19 ansatte, idet en enkelt ansat fra en anden personalegruppe også er med i puljen. Egedammen udbyder kompenserende specialundervisning til personer med fysisk eller psykisk funktionsnedsættelse.
- Baggrunden er vigende elevtilgang. Kommunerne tager deres borgere hjem eller køber undervisningen til dem andre steder, siger Susanne Lorentzen, der er afdelingschef i Voksen og Handicap i Hillerød Kommune, som er driftsmyndighed for Egedammen.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.