dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Socialminister går i isolation efter kontakt til smittet

KORT NYT
3. DEC 2020 6.17

Social- og indenrigsminister Astrid Krag (S) går i selvisolation, da hun har været i kontakt med en coronasmittet. Det skriver hun på Facebook. Hun oplyser ikke, om det er sket i privat eller arbejdsmæssigt regi.

Astrid Krag er den seneste af en lang række politikere - heriblandt flere ministre - der har måttet gå i selvisolation. Transportminister Benny Engelbrecht (S) har gjort det, det samme har tidligere fødevareminister Mogens Jensen (S), og også miljøminister Lea Wermelin (S) har måttet isolere sig efter kontakt med en coronasmittet.

Også statsminister Mette Frederiksen (S) har måttet en tur i isolation. Ingen af de førnævnte har dog fået en positiv coronatest. Det har til gengæld andre toppolitikere. Det gælder blandt andre justitsminister Nick Hækkerup (S) og De Konservatives formand, Søren Pape Poulsen. Astrid Krag slutter desuden sit Facebook-opslag af med at sende julehilsner og ønske god bedring til de syge.

Æv altså - jeg har været sammen med én, der nu er testet positiv for corona. Så nu er det hjem i selv-isolation med...

Posted by Astrid Krag on Wednesday, December 2, 2020

Ritzau

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/socialminister-gaar-i-isolation-efter-kontakt-til-smittet

GDPR