FAVRSKOV: Beredskabsstyrelsen er på vej med en opblødning af kravet om, at en brandudrykning skal afgå fra brandstationen senest fem minutter efter alarmen er gået. Men allerede inden de nye regler er en realitet, gør Favrskov klar til at bruge dem, fortæller Beredskabsinfo.
Beredskabsstyrelsen vil ændre de fem minutter, så kravet fremover kun er, at udrykningen skal afgå 'snarest muligt'. Det bliver så op til de enkelte kommune at fastsætte målene for udrykningskøretøjerne i forbindelse med fastsættelsen af beredskabets serviceniveau.
Beredskabsafdelingen i Favrskov anbefaler nu - i forbindelse med en revision af den lokale beredskabsplan - at der ændres på afgangstiderne. Forslaget er, at kun første køretøj skal ud ad døren senest efter fem minutter, næste efter seks og tredie efter syv minutter. Skal flere end tre udrykningskøretøjer afsted skal det blot ske 'hurtigst muligt'.
mou
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.