BILLUND: Først kunne der spares syv millioner kroner. Så kunne der spares 2,5 millioner kroner, men nu fortoner besparelsen sig ud i den blå luft.
Forligpartierne bag budget 2011, Venstre, Socialdemokraterne, SF, Dansk Folkeparti og De Radikale kan konstatere, at de ikke ved at udlicitere 10. Klasse Skolen kan spare nævneværdige beløb og derfor beholder kommunen selv skolen, skriver Midtjysk Ugeavis.
Der var ved licitationen kommet to bud - et fra Syddansk Erhvervsskole og et fra Tronsø Skolen.
- Vi må konstatere, at de to tilbud ligger væsentligt over den pris, vi selv kan drive 10. klasse for, og vælger derfor at fortsætte i kommunalt regi, siger borgmester Ib Kristensen (V).
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.