dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Sengepladser til kritisk syge lukket ned i måneder

På intensiv på Regionshospitalet Horsens har der i næsten et år manglet mindst én seng til kritisk syge patienter hvert eneste døgn.
7. OKT 2021 11.40

MIDTJYLLAND: Hospitalerne er ramt af et uventet pres og mangel på medarbejdere, der blandt andet har den konsekvens, at et antal sengepladser i øjeblikket er lukket.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/sengepladser-til-kritisk-syge-lukket-ned-i-maaneder

GDPR