TØNDER: - Ansvaret for Tøndermarsken har været skubbet frem og tilbage mellem landmænd, kommune og stat. Nu skærer vi igennem. Tøndermarsken er et nationalt anliggende, og så skal vi også nationalt finde pengene til at frede Tøndermarsken for, siger en af forslagsstillerne, MF Benny Engelbrecht (S) til DR Syd.
Han tror ikke længere på frivillige ordninger, og han ser hellere, at lodsejere, der ikke vil medvirke til en løsning, købes ud i form af en erstatning.
Forslaget fra Socialdemokraterne, der fremlægges i folketinget næste uge, pålægger Regeringen at gennemføre en forundersøgelse, der skal føre til fredning af et område på 2570 hektar omfattende bl.a. Rudbøl Kog, Ny og Gl. Frederikskog og Magister Kog.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.