dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Region og kommune slås om ansvaret for diabetes-apparat

En ny blodsukkermåler har skabt uenighed mellem regioner og kommuner i forhold til, hvem der skal betale apparatet. Uenigheden betyder, at regningen ender hos diabetikerne selv
10. NOV 2017 11.20

MIDTJYLLAND / IKAST-BRANDE: Region Midtjylland og Ikast-Brande Kommune er uenige om, hvem der skal betale for udgifterne til nye blodsukkermålere. Uenigheden har betydet, at regninger på 1300-1400 kr. om måneden er endt hos diabetikerne selv, selvom det altså ikke er dem, der skal betale. Det oplyser TV Midtvest.  

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/region-og-kommune-sls-om-ansvaret-for-diabetes-apparat

GDPR