dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Professorer: Regeringen overreagerede på kommunal spekulation

Politikerne gik for langt, da de ændrede kommunernes lånebekendtgørelse, mener to CBS-professorer
20. FEB 2013 15.15

Det var godt, at der blev sat en stopper for kommuners lån i schweizerfranc og andre spekulative finansielle instrumenter. Men de nye strammere rammer for kommunernes lånoptag er unødigt begrænsende, mener Bjarne Astrup Jensen og Jesper Rangvid, som begge er professorer ved Institut for Finansiering ved Københavns Handelshøjskole (CBS).

- Det virker som om man fra lovgivers side er blevet forskrækket over alt, hvad der hedder optioner uden at tænke over, at der faktisk er en hel del af dem på markedet, som kunne være ganske fornuftige at bruge i den her sammenhæng, siger Bjarne Astrup Jensen.

Ikke alt er farligt
I et responsum udarbejdet for Haderslev Kommune om kommunens brug af swap kontrakter og andre finansielle instrumenter hæfter han og kollegaen Jesper Rangvid sig særligt ved, at kommunerne har fået frataget muligheden for at sætte loft over et variabelt forrentet lån med en såkaldt 'cap'.

Da en låntager skal betale en præmie for et sådan loft, kombineres instrumentet ofte med en nedre grænse for, hvor langt ned renten kan falde (et såkaldt 'floor'). En sådan aftale reducerer den præmie, der skal betales, men den mulighed eksisterer ikke længere for kommunerne.

- Vi kan ikke se noget spekulativt eller angribeligt i, at en kommune som eksempelvis Haderslev brugte enten en cap eller en cap delvist finansieret af et floor i forbindelse med et variabelt forrentet lån. Tværtimod kunne det faktisk være yderst fornuftigt at benytte sig af en sådan afdækning af risikoen ved variable renter, siger Bjarne Astrup Jensen.

Hvis du har abonnement, kan du læse hele artiklen på dk-økonomi.

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/professorer-regeringen-overreagerede-paa-kommunal-spekulation

GDPR