
85 procent af de offentlige ansatte siger, at brugerne af velfærdsydelserne i høj eller nogen grad anerkender deres arbejdsindsats, mens det kun er 17 procent, der synes, at politikerne gør det samme.
Undersøgelsen er foretaget, før FTF gik fra trepartsforhandlingerne. At FTF valgte at gå, fordi kravet om ret til en uges efteruddannelse pr. år til FTF-grupperne ikke kunne opfyldes, er nærmest symptomatisk i forhold til oplevelsen, de offentlige FTF?ere sidder med. Det mener professor ved Institut for Statskundskab ved SDU, Kurt Klaudi Klausen.
Får ikke opbakning
- Det er et eksempel på, at medarbejderne ikke bliver anerkendt - hverken af regeringen eller af de offentlige arbejdsgivere. Medarbejderne skal løse rigtig mange opgaver på en faglig kompetent måde. Nu får de ikke opbakning til at få deres viden ført ajour. Det er symptomatisk i forhold til FTF?s undersøgelse, og det er katastrofalt i forhold til medarbejdernes fremtidige oplevelse af politikere og arbejdsgivere, siger Kurt Klaudi Klausen.
FTF behøver ikke stå med hatten i hånden
Både i forhold til trepartsforhandlingerne og til arbejdet med kvalitetsreformen, så har regeringen mere brug for FTF, end FTF har brug for regeringen, mener Klaudi.
- FTF repræsenterer nemlig en lang række af de medarbejdergrupper, som skal føre kvalitetsreformen ud i praksis. Derfor er det katastrofalt, hvis de ikke føler sig anerkendt og ikke får del i den kompetenceudvikling, som skal løfte det moderne videnssamfund, siger professoren.
Kurt Klaudi Klausen ser en mulighed for at bruge kvalitetsreformen til at tilbageerobre den tabte status og den manglende anerkendelse, som de offentlige ansatte oplever. Det har både lederne og politikerne en pligt til, mener han.
FAKTA Resultater fra FTF-panel 2007
Grad af anerkendelse fra brugerne
I høj grad: 36%
I nogen grad: 49%
I mindre grad: 13%
Slet ikke: 2%
Ved ikke: 1%
Grad af anerkendelse fra politikerne
I høj grad: 2%
I nogen grad: 15%
I mindre grad: 40%
Slet ikke: 32%
Ved ikke 10%
Grad af anerkendelse fra nærmeste leder
I høj grad: 30%
I nogen grad 43%
I mindre grad 21%
Slet ikke 4 %
Ved ikke 2%
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.