SKIVE: Politiet er nu færdig med efterforskningen i sagen om Skive-borgmester Per B. Jeppesens bedrageri overfor Kulturcenter Limfjord (KCL). Politiet har sendt sagen til juristerne med ønske om at der rejses tiltale for syv forskellige forhold, fortæller Skive Folkeblad.
Politiets sigtelser, der bl.a. omfatter dokumentfalsk, mandatsvig og bedrageri, er rettet mod i alt tre personer. Det drejer sig udover Per B. Jeppesen, der var direktør for KCL, om en 55-årig mand, der via et privat selskab havde forpagtet aktiviteterne i KCL, samt en 48-årig tidligere direktør for den lokale idrætsklub.
- Den 51-årige mand fra Skive (Per B. Jeppesen, red.), som er tiltalt for de fleste forhold, erkender to af de syv forhold. Den 48-årige erkender sin medvirken til dokumentfalsk, mens den 55-årige nægter at have deltaget i bedrageri, mandatsvig og forsøg på bedrageri, siger vicepolitiinspektør Michael Kjeldgaard fra Midt- og Vestjyllands Politi overfor avisen.
mou
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.