dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Pædagoger skal skabe trygge nætter på plejehjem

Randers ansætter som første sted i landet socialpædagoger som nattevagter på plejehjem
16. APR 2018 9.33

RANDERS: Hvem passer på vores ældre på plejehjemmene, når det er nat? I Randers har man et udrykningshold, der består af noget nær et tag-selv-bord af faglige kompetencer. Som den eneste kommune i landet har man nemlig valgt at indføre en natgruppe med sygeplejersker, sosu-assistenter, sosu-hjælpere, en fysioterapeut og to socialpædagoger.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/paedagoger-skal-skabe-trygge-naetter-p-plejehjem

GDPR