BORNHOLM: Dansk Industri og Fødevareforbundet NNF har søndag aften besluttet at forlænge forhandlingsperioden kortvarigt for at sondere nogle ekstra muligheder, der er dukket op i de tætte forhandlinger om fremtiden for det lukningstruede slagteri, fortæller DR Nyheder.
Danish Crown havde oprindeligt sat deadline for at nå frem til et resultat til mandag morgen klokken 09.00, men det er altså udsat.
- Det afgørende må være, at vi er helt sikre på at have udtømt samtlige muligheder for at redde de 190 arbejdspladser i ø-samfundet, og hvis der er dukket nye muligheder op, så skal der selvfølgelig være tid til at analysere til bunds, om det kan gøre en forskel, siger direktør for Danish Crown Pork Jesper Friis til DR Nyheder.
Slagteriet på Bornholm er truet af lukning, fordi Danish Crown kræver, at der spares 25 millioner kroner årligt, og at medarbejderne skal bidrage til sparepakken ved at gå otte procent ned i løn. Den løsning har medarbejderne hidtil afvist.
bi
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.