AALBORG: - Vi har simpelthen været inde at kigge på, hvad undersøgelser og forskningen siger om, hvem som profiterer af hvilke typer af anbringelser. Vores Familie- og Socialudvalg har besluttet, at det er vigtigt at have en tidlig indsats. Til gengæld ser vi på, om de unge kan profitere af andre tilbud end anbringelser. siger socialchef Hanne Manata.
I efteråret knækkede kurven, så antallet af anbringelser begyndte at falde, og faldet er fortsat de første måneder i år, skriver DR Nordjylland.
- Vi afprøver forskellige typer af foranstaltninger. Vi laver selv tilbud. Vi afprøver modeller med unge i opgangsfællesskaber og netværksanbringelser, siger hun.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.