HOLSTEBRO: Fra den 1. september ændres organiseringen i forvaltningen Kultur og Fritid i Holstebro, idet der dels oprettes en kulturafdeling, dels en fritidsafdeling. Formålet med ændringen er at styrke ledelsen og indsatsen, opålyser kommunen.
Til at lede de to nye afdelinger oprettes to chefstillinger - en stilling som kulturchef, der besættes af Lisbet Gormsen, og en stilling som fritidschef, der besættes af Lisbeth Madsen. Begge stillinger får reference til kultur- og sundhedsdirektør Anders Kjærulff.
Stillingen som bibliotekschef, der varetages af Kirsten Marie Haugstrup, fortsætter uændret og fortsat med reference til kultur- og sundhedsdirektøren.
Oprettelsen af de to nye chefstillinger betyder til gengæld, at der nedlægges tre lederstillinger i Kultur og Fritid.
Den nye kulturchef, Lisbet Gormsen, 55 år, har siden 2002 været sektionsleder i Kultur og Fritid i Holstebro Kommune. Denne stilling nedlægges, når Lisbet starter som kulturchef.
Den nye fritidschef, Lisbeth Madsen, 58 år, har siden 2002 været sekretariatsleder i Kultur og Fritid. Denne stilling nedlægges, når Lisbeth starter som fritidschef.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.