dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Nordfyn værner om velfærd med fornyet budgetenighed

Robotisering af det trivielle skal frigive tid til de krævende opgaver.
23. SEP 2023 8.06

NORDFYN: Den smalle budgetaftale sidste år blev en undtagelse i stimen af enstemmighed eller næsten-enighed om budgetterne. For fjerde gang på fem år står en samlet Nordfyns Kommunalbestyrelse bag budgetaftalen i år.

Indholdsmæssigt prioriterer budgetaftalen at "værne om velfærden", som det udtrykkes. Det betyder konkret at der er rykket på poster for at skabe luft i 2024, men besparelser har heller ikke kunnet undgås.

Nordfyns andel af regeringens ekstra-milliard til kommuner og regioner har dog gjort det muligt at fjerne "nogle af de værste tidsler" i sparekataloget, eksempelvis en rammebesparelse på børn og unge og klippekort/aktivitetsmedarbejdere på plejehjemmene.

Blandt de besparelser der opretholdes er en mindre borgervendt optimering af tjenestekørsel, der skal begrænses ved at afvikle flere møder virtuelt. Generelt er der afsat 5 mio. kr. årligt til dels hurtigere og bedre netværk, dels til at robotisere "trivielle rutineopgaver", så der frigives tid til de krævende opgaver.

Derved tages der både højde for rekrutteringsudfordringen på velfærdsområdet og for forventelige fremtidige besparelser på administration.

Partierne bag budgetaftalen er Venstre, Socialdemokratiet, De Konservative, SF, Dansk Folkeparti, De Radikale og Danmarksdemokraterne. Budgettet andenbehandles og besluttes endeligt i kommunalbestyrelsesmøde 28. september.

 

Se budgetaftalen.

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/nordfyn-vaerner-om-velfaerd-med-fornyet-budgetenighed

GDPR