
HOLSTEBRO: Bronzeskulpturen ”Kvinde på Kærre”, lokalt kaldet ”Maren å æ Woun”, af den italienske kunstner Alberto Giacometti har siden 1966 været et vartegn i Holstebro Kommune. Efter at være blevet beskadiget af den elevator, der skulle bringe den i sikkerhed under armeret glas om aftenen, får den nu snart en ny forbedret elevator, der skal løse opgaven mere sikkert. Det fremgår af en dagsorden fra Økonomiudvalget.
Det er forsikringsselskabet, som står for dækningen af skulpturen, der har krævet, at hændelsen med den gamle elevator ikke må kunne gentage sig, hvis selskabet fortsat skal forsikre skulpturen. Baseret på en række undersøgelser har forvaltningen derfor nået frem til, at en ny elevator er nødvendig. Man forventer, at omkostningerne vil løbe op i omkring 500.000 kr.
Elevatorløsningen sørger for, at skulpturen kan stå frit fremme i dagtimerne uden glasmontre eller lignende foranstaltinger, der afgrænser den fra omverdenen. Ved hjælp af lys og det armerede glas, der forsegler skulpturens beskyttende rum, er kunstværket stadig synligt om natten, når det befinder sig på sin plads ved Det Gamle Rådhus i Holstebro by.
På ukendt værksted
I juli 2021 måtte skulpturen fjernes, efter at den specialbyggede elevator ved et uheld beskadigede den. Elevatoren var ellers tidligere blevet installeret efter problemer med hærværk, og skulle netop beskytte mod skader i de mørke aften- og nattetimer.
Kunstværket har siden da været under restaurering et ukendt sted i Europa, og ventes at vende tilbage til Holstebro i 2022, skriver kommunen på sin hjemmeside. Det er i den forbindelse, at en ny elevator skal installeres.
Skulpturen blev oprindeligt købt af kommunen for 210.000 kr i 1965, men ifølge flere medier, heriblandt TV MidtVest, er skulpturen nu vurderet til at have en værdi over 100 mio. kr.
pl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.