dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

MF for Alternativet fortryder og trækker sit kandidatur

KORT NYT
24. OKT 2018 6.30

FOLKETINGET: Folketingsmedlem Roger Matthisen (ALT), der blandt andet er sit partis landdistrikts- og ø-ordfører, forlader Folketinget ved næste valg, oplyser han.

Han var egentlig genopstillet, men har valgt at at trække sit kandidatur, skriver han på LinkedIn. Han begrunder blandt andet sit farvel med, at han er led og ked af det politiske system.

I stedet vil Roger Matthisen samarbejde med civilsamfundet og erhvervslivet med et europæisk og et globalt projekt, 'som har fokus på den indre bundlinje og skaber værdi på alle fire bundlinjer', skriver han.

Ritzau

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/mf-for-alternativet-fortryder-og-traekker-sit-kandidatur

GDPR