Formand for HTS Syddanmark Palle Brosbøl Hansen mener, at beskæftigelsesprojekter hører tiden med arbejdsløshed til.
- Efterspørgslen på arbejdskraft er lige nu så stor, at virksomhederne i mange tilfælde må sige nej til opgaver. Derfor er det en misforståelse at holde de ledige i kommunale beskæftigelsesprojekter, siger han.
Ifølge Palle Brosbøl Hansen er projekterne overflødige for mange ledige. De ting de lærer i projekterne, kan de ligeså godt lære på en rigtig arbejdsplads.
Beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen, siger, at hvis der er beskæftigelsesprojekter, som er totalt håbløse, så skal de nedlægges.
- Men der er mennesker, som skal i et aktiveringsprojekt - der er også nogen, der skal have det lille skub, at de står over for en aktivering. For vi ved, at det motiverer altså nogle til selv at gå ud og søge arbejde, siger Claus Hjort Frederiksen til TV AVISEN.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.