dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Lavt uddannede går oftere på efterløn

Og kvinder vælger oftere efterløn end mænd
KORT NYT
13. OKT 2006 10.46
Arbejdsløshedsforsikrede personer med grundskole som højest fuldførte uddannelse er tre gange så ofte på efterløn som tilsvarende personer, der har fuldført en lang videregående uddannelse. Kvinder vælger desuden efterløn oftere end mænd. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Omregnet til fuldtidsdeltagere var der 142.300 på efterløn i 2. kvartal, svarende til et fald på 20.400 eller 13 procent siden 2. kvartal 2005.
Faldet skyldes udelukkende nedsættelsen af folkepensionsalderen fra 67 til 65 år for personer født efter 1. juli 1939. Det betyder, at antallet af 65-66-årige efterlønsmodtagere har været aftagende fra juli 2004 til og med 1. juli i år, hvorefter der ikke er flere tilbage.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/lavt-uddannede-gaar-oftere-paa-efterloen

GDPR