Landbrugsstyrelsen har fået alvorlig kritik for sagen af Statsrevisorerne, men dokumenter, som Radio4 har fået aktindsigt i, afslører, at Landbrugsstyrelsens forsøg på at dække over egne fejl er endnu mere omfattende end hidtil kendt.
Da Rigsrevisionen forlangte selv at få adgang til Landbrugsstyrelsens journaliseringssystem efter mistanke om, at styrelsen ikke udleverede alt, hvad Rigsrevisionen bad om, sørgede embedsmænd i styrelsen i hemmelighed for, at Rigsrevisionens medarbejdere kun fik begrænset adgang, viser interne dokumenter i aktindsigten.
En uvildig advokatundersøgelse, som Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri satte i værk, konkluderede i slutningen af januar i år, at Landbrugsstyrelsen har ”overtrådt sandhedspligten”, eller på almindeligt dansk, at styrelsen, for at dække over sine egne fejl, løj over for både Rigsrevisionen, som forsøgte at undersøge sagen, og tidligere i forløbet over for den ansvarlige minister, Esben Lunde Larsen (V).
Landbrugsstyrelsens ulovlige forvaltning er central i en skandale, som omfatter EU-støtte til dansk landbrug for milliarder, og som lige nu er årsag til en omfattende oprydning i sager tilbage til 2017, som kan koste de danske skatteydere dyrt.
Samtidig blokerer oprydningen i ministerium og styrelse for, at landmænd, som har fået bevilget tilskud, kan få penge foreløbig. Nogle af dem kan komme til at vente til en gang i 2024, oplyste Fødevareministeriet for nylig i en statusrapport til Folketinget.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.