dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kronisk syge rykker fra sygehus til egen læge

KORT NYT
3. MAJ 2018 6.08

I stedet for en lang tur til tjek og behandling på sygehuset kan patienter med diabetes og lungesygdommen kol fremover korte turen af og blive tilset hos deres egen læge. Det skriver Jyllands-Posten. Udflytningen af behandling og kontrol for 150 mio. kr. er en udmøntning af den seneste overenskomst mellem Praktiserende Lægers Organisation (PLO) og Danske Regioner.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kronisk-syge-rykker-fra-sygehus-til-egen-laege

GDPR