dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Lars Just/Ritzau Scanpix

Kommuner satser på rengørings-hjælp fra skoleelever og jobcentre

Genåbningen af landets skoler kræver ekstra rengøring og flere ansatte. Derfor satser flere kommuner på rengøringshjælp fra skoleelever og jobcentre.

Ledige, lærer- og pædagogstuderede og hjemsendte skoleelever skal spille en helt central rolle i genåbningen af skolerne i flere kommuner. I både Slagelse, Fredericia, Holstebro og Silkeborg kommuner satser man på, at midlertidigt ansatte kan hjælpe med ekstra rengøring, så skolerne kan overholde Sundhedsstyrelsens krav.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kommuner-satser-paa-rengoerings-hjaelp-fra-skoleelever-og-jobcentre

GDPR