dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kommuner får lettere ved at tilbyde børn teateroplevelser

KORT NYT
17. JUN 2021 7.28

Regeringen og dens støttepartier har indgået aftale om en ny forsøgsordning, der skal gøre det lettere for kommuner, ungdomsuddannelser og private dagtilbud og skoler at købe teateroplevelser. Aftalepartierne vil sørge for, at flere børn og unge får muligheden for at opleve scenekunst. Det skriver Kulturministeriet.

Forsøgsordningen gør den nuværende refusionsordning, hvor kommuner kan få refunderet 50 pct. af udgifterne ved køb af en forestilling, til straksrefusion. Samtidig bliver det hele gjort elektronisk, så det lettere ansøgernes arbejde og giver bedre mulighed for at ansøge. I perioden for forsøgsordningen bliver det samtidig muligt for institutioner for børn og unge, der ikke er kommunale, at få refusion.

Forsøgsordningen kommer i forlængelse af, at der i finansloven for 2021 blev afsat 20 mio. kr. årligt til ungdoms- og børneteatre frem til 2024. Fra 2021 til og med 2024 vil der være afsat en pulje på 38,5 mio. kr., der kan ansøges til for at få dækket 50 pct. af sine udgifter.

mh

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kommuner-faar-lettere-ved-at-tilbyde-boern-teateroplevelser

GDPR