KOLDING: Til gengæld skal TV-Syd bl.a. stille studier til rådighed og samarbejde med kommunen om udvikling af området ved Synergy Park, hvor tv-stationens nye hovedkvarter kommer til at være.
Administrerende direktør i TV-Syd, Hans Egon Lorenzen, afviser, at Kolding Kommune får indflydelse på tv-stationens journalistik.
- Det er et problem, som vi slet ikke beskæftiger os med, da det vil være mig, der er en del af samarbejdsaftalen, og jeg bedriver normalt ikke journalistik, og jeg giver heller ikke journalisterne ordre til, hvad de skal lave. Det har jeg en programchef, der tager sig af, siger Hans Egon Lorenzen, til JydskeVestkysten.
Tilskudsaftalen mellem Kolding Kommune og TV-Syd skal godkendes i Koldings byråd efter påske.
lcl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.