
Og allerede nu ligger det fast, at oprydningsarbejdet i plantagen vil kunne fortsætte efter den planlagte tidsplan. Både med hensyn til bortgravning og behandling af den forurenede jord.
Efter gennemgangen forventer Region Syddanmark og Miljøstyrelsen at bede en række firmaer om at give endeligt tilbud på opgaven.
Af hensyn til konkurrenceforhold vil det ikke være muligt at oplyse, hvor mange og hvilke firmaer der bliver bedt om at give tilbud.
Fristen for at give tilbud bliver sat til sidst i september. Herefter skal tilbuddene vurderes.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.