
- Jobindsats.dk er grundlæggende et godt redskab, som kan understøtte professionaliseringen af beskæftigelsesindsatsen.
- Det er hævet over enhver diskussion, at de ledige skal have de samtaler og tilbud, som de har krav på, og at de skal have dem til tiden. Her viser de nye tal klart, at der er forbedringsmuligheder i en del jobcentre.
- Jeg vil dog appellere til, at jobcentrene først og fremmest bliver målt på deres resultater. Derfor er det ærgerligt, at mange tal i jobindsats.dk i for høj grad fokuserer på proces og ikke på, hvor mange der kommer i arbejde.
- Det giver et stærkt fortegnet billede, hvor en kommune kan være meget effektiv til at få kontanthjælpsmodtagere i arbejde, men alligevel risikerer at blive hængt ud, fordi der sker en overskridelse af 13 ugers fristen for nogle af de få tilbageværende ledige. Helt besynderligt er det f.eks., at man opgør den tidlige indsats over for unge kontanthjælpsmodtager på en måde, så de ledige, som kommunerne meget hurtigt skaffer i arbejde, slet ikke tæller med i statistikken.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.