FREDERIKSHAVN: Arbejdsmarkedsstyrelsen har kåret jobcenter Frederikshavn til danmarksmester i at nedbringe langvarige sygedagpengesager, hvor borgere er sygemeldt mere end et halvt år. Det fortæller DR Nordjylland.
På landsplan er antallet af langvarige sager, fra august sidste år til august i år, nedbragt med seks procent, men i Frederikshavn er antallet nedbragt med hele 33 procent fra 708 personer til 473.
- Vi har mødt tilfredse borgere og gør meget ud af kommunikationen med hver enkelt borger, og mit klare indtryk er, at de føler sig godt behandlet af imødekommende og kompetente sagsbehandlere, siger jobcenterchef Niels Bach til radioen.
mou
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.