dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Jammerbugt må skære i undervisningen

Udgifterne løber løbsk på børne- og ungeområdet i Jammerbugt Kommune, hvis ikke der bliver gjort noget nu
KORT NYT
1. MAJ 2009 9.58
JAMERBUGT: Derfor har kommunalbestyrelsen besluttet at have færre undervisnings-timer i specialklasserne og i folkeskolens almindelige fag.

Allerede nu stiger udgifterne på børne og unge-området så meget, at budgettet vil blive overskredet med 40 millioner kroner, hvis ikke der gribes ind, skriver P4 Nordjylland.

Det er især udgifter til specialundervisning og anbringelser som løber løbsk.

Flertallet i kommunalbestyrelsen vil bremse udgifterne i år med 4,5 millioner og næste år med 8,6 millioner.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/jammerbugt-maa-skaere-i-undervisningen

GDPR