
CSC er ramt af konflikt i forbindelse med overenskomstforhandlinger. Det betyder, at driften på NemLogin kan være ustabil, advarer KL kommunerne.
For kommunerne betyder det, at der vil være borgere, som oplever problemer med at logge på selvbetjening. Kommunerne bør overveje, hvordan borgerne skal vejledes, hvis de oplever problemer.
Økonomistyrelsen, som står for NemLogin, har bedt KL orientere landets kommuner om status på NemLogin under CSC konflikten. Derfor har KL tirsdag udsendt en Administrativ Information til alle kommuner.
mou
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.