
HØJE-TAASTRUP: Politikerne i Høje-Taastrup Byråd har enstemmigt besluttet, at der ikke længere må hænge valgplakater tæt på de steder, hvor man kan brevstemme op til kommunalvalget. Det skriver Sjællandske Nyheder.
Det sker efter en indstilling fra kommunens administration efter det seneste valg, hvor der hang plakater tæt ved indgangen til rådhuset. Det nye forbud betyder, at der ikke må ophænges valgplakater på de kommunale steder, der er udpeget som brevstemmesteder. Forbuddet gælder fra den 25. oktober og frem til 26. november.
Et af de berørte steder er Høje-Taastrups rådhus, hvor udendørsområdet omkring bygningen også bliver ramt af reglerne. Beslutningen er truffet for at undgå valgagitation ved indgangen til valgstederne.
JN
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.