dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Flere end 80 gravsten blev malet med grøn maling på Østre Kirkegård i Randers sidste år på årsdagen 9. november for Krystalnatten 1938.
Bo Amstrup, Ritzau Scanpix

Hærværk mod jødiske gravsten udløser et års fængsel

Retten finder det bevist, at to mænd er skyldige i religiøst motiveret hadforbrydelse mod jøder.
16. OKT 2020 14.45

RANDERS: En 39-årig mand fra Hobro er ved Retten i Randers idømt et års fængsel for hærværk mod en jødisk gravplads.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/haervaerk-mod-joediske-gravsten-udloeser-et-aars-faengsel

GDPR