dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Gribskov sparer med open source

Gribskov sparer fire millioner om året ved at bruge OpenOffice i stedet for Microsoft og overvejer endnu flere open source-løsninger
19. FEB 2009 12.05
GRIBSKOV: Ved kommunesammenlægningen i 2007, hvor Græsted-Gilleleje og Helsinge blev lagt sammen til Gribskov Kommune, blev de hidtidige office-løsninger fra Microsoft og IBM droppet til fordel for open source-løsningen OpenOffice, skriver Version2.

- Tidligere brugte vi henholdsvis Microsoft Office og IBM’s SmartSuite i de to kommuner. Men da vi med sammenlægningen alligevel skulle begynde på en frisk med en helt ny administration, besluttede vi os for at gøre forsøget med et skifte til OpenOffice, forklarer it-chef Michel van der Linden.

Og ifølge ham kan andre kommuner roligt følge efter Gribskov Kommune.

- Vi er ikke religiøse og siger ikke, at alt skal være open source. Men skiftet har for os været meget smertefrit og jeg vil vurdere, at det samtidig har givet besparelser på op til fire millioner kroner om året.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/gribskov-sparer-med-open-source

GDPR