dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Aarhus Kommune er i gang med en gennemgribende plan for det udsatte boligområde Gellerupparken.
Axel Schütt, Ritzau Scanpix

Ghettoplan: Aarhus river ned, København bygger

Der er vidt forskellige strategier for de udsatte boligområder i landets største kommuner - nogen river ned, andre bygger for at imødekomme ghettoplanerne fra et folketingsflertal
13. DEC 2018 11.00

KØBENHAVN / ODENSE / AARHUS: I Gellerupparken er Aarhus Kommune allerede i gang med at rive ned, renovere og byplanlægge. Beboere bliver genhuset, og offentlige arbejdspladser flytter derud.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ghettoplan-aarhus-river-ned-kbenhavn-bygger

GDPR