Sidste år, hvor der åbnede 21 nye fri- og privatskoler, var rekordår. Så i år er der med 29 ansøgninger med lovligt betalt depositum måske udsigt til endnu en rekord.
Men kommunalpolitikerne er ikke altid de bedste fødselshjælpere. De bliver irriterede over, at en rationel kommunal skolestruktur med større enheder, bliver saboteret af de mange protestskoler, skriver DR København.
Listen over kommuner, hvor planerne om friskoler har haft svære kår, tæller blandt andet Nyborg, Morsø, Tønder og Solrød.
Formand for Dansk Friskoleforening, Ebbe Liliendal siger, at kommunerne griber til flere og flere 'kneb' for at forhindre forældre i at oprette nye friskoler. Ofte lyder forklaringen fra byrådet, at der er planer om at bruge bygningerne til 'andet formål'.
lcl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.