dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Fredericia-sag om inhabilitet afgjort: Sager skal ikke omgøres

Sagen om Lars Ejbys habilitet i Fredericia økonomiudvalg, pga. sin kones stilling i kommunen, er nu afgjort. Sagerne skal ikke gøres om, da der er tale om generel inhabilitet.
6. NOV 2022 9.20

FREDERICIA: Ankestyrelsen vurderede i sommer, at Fredericia Kommune bør gennemgå økonomiudvalgets sager fra tre perioder. Det skete, da styrelsen ville have undersøgt habiliteten af, nu tidligere byrådsmedlem, Lars Ejby (S). Forvaltningen har gennemgået sagerne, og finder, at afgørelserne stadig er gældende, fremgår det af en dagsorden til økonomi- og erhvervsudvalget.

Lars Ejby sad tidligere i økonomiudvalget, samtidig med at hans hustru Kirsten Blæhr var chef for kommunens familieafdeling, hvor Venstre rejste spørgsmål om, hvorvidt det kunne påvirker Ejbys habilitet. Kommunen havde dog tidligere forklaret, at Ejby ikke deltog i behandling af sager fra hustruens fagområde for at undgå inhabilitet.

Lars Ejby trak sig fra politik som følge af det pres, diskussionen lagde på ham og kort efter valgte også Kirsten Blæhr at fratræde sin stilling.

Sagerne med spørgsmål om habilitet

Sagerne er fra perioderne 1. oktober – 31. december 2014, (tre måneder) 1. januar 2019 – 29. februar 2020 (14 måneder) 4. april – 31. juli 2020 (ca. fire måneder)

I de tre perioder har der været afholdt 28 økonomiudvalgsmøder, med i alt 339 sager. De 28 referater og alle sager er gennemgået af forvaltningen for at undersøge, om der i nogen af dem har været tale om speciel inhabilitet. 

Forvaltningen har vurderet, at alle beslutninger og afgørelser i de tre perioder ikke skal gøres om, da Lars Ejby har været generel inhabil i økonomiudvalget. Det betyder, at sagerne har været så generelle, og at han ikke har haft specielle interesser, samt at hans stemme blandt andet ikke har været udslagsgivende. 

- Jeg har altid været grundig med at vurdere spørgsmålet om habilitet og inhabilitet. Det viser sig nu, at jeg gjorde det godt. Og det er jeg glad for, siger den nu tidligere politiker Lars Ejby, som mest af alt har lyst til at lægge sagen bag sig og komme videre med sit nye liv og nye job, til Fredericia Dagblad.

I alle tilfælde, hvor der er fundet sager, hvor der kunne være en risiko for speciel inhabilitet for Lars Ejby, har det vist sig, at en konkret væsentlighedsvurdering fører til, at alle beslutninger og afgørelser kan opretholdes, og dermed vurderer forvaltningen altså at ingen sager skal genoptages. 

Økonomi- og erhvervsudvalget skal tage stilling til vurderingen mandag d. 7. november. 

Læs hele vurderingen her

rmn

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/fredericia-sag-om-inhabilitet-afgjort-sager-skal-ikke-omgoeres

GDPR