dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Fra Frit Borgerligt Fællesskab til løsgænger i Odsherred

KORT NYT
27. JAN 2024 12.55

ODSHERRED: Medlem af lokallisten og listeplatformen Frit Borgerligt Fællesskab i Odsherred Byråd Maria Liv Holck har forladt fællesskabet for at fortsætte som løsgænger, skriver sn.dk.

Frit Borgerligt Fællesskab opstod på landsplan efter splid med Nye Borgerlige med bl.a. Henriette Ergemann og Tonny Voldby fra Kalundborg samt Martin Knudsen fra Køge som medlemmer. De har ifølge avisen nu igen meldt sig ind i Nye Borgerlige, i modsætning til Maria Liv Holck.

- Jeg er nok lidt konservativ i den retning. Jeg ved jo ikke, hvilken retning en ny formand vil tage, og om den adskiller sig markant fra det, jeg står for. Derfor vil jeg lige vente og se tiden lidt an, siger hun.

cwa

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/fra-frit-borgerligt-faellesskab-til-loesgaenger-i-odsherred

GDPR