dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Først udskældt for at forurene: Nu vil de redde Odense Fjord

KORT NYT
10. JAN 2023 7.24

ODENSE: På trods af TV2 Fyns historier de sidste år om fortsatte udledninger i vandløb ved de odenseanske gartnerier - historier, som også blev bragt på DK Nyt, samt historier om, at gartnerierne i flere tilfælde har modarbejdet Odense Kommunes miljøindsats, så skriver TV2 Fyn nu, at gartneriernes brancheorganisation Dansk Gartneri ønsker at træde ind i samarbejdet om at redde miljøet i Odense Fjord. 

Overfor mediet forklarer formanden for Dansk Gartneri, Mikael Petersen, at det giver god mening, at det er Dansk Gartneri, der skal være en del af redningsaktionen, selv om de selv noterer sig for en del af ansvaret. 

- Vi går også ind i det, fordi vi ser nogle muligheder, siger formanden, der kan se et stort potentiale i det ålegræs, der skal plantes i fjorden for at genoplive den. Det er klart, at det kan være interessant for danske gartnerier at være med til at få det i gang, siger han.

mag

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/foerst-udskaeldt-for-at-forurene-nu-vil-de-redde-odense-fjord

GDPR