klimaproblemerne.
- Grunden til at Fogh-regeringen flyttede energiområdet bort fra miljøministeriet var for at svække miljøministeriet generelt og for at gøre det lettere, at lade kortsigtede økonomiske interesser i finansministeriet vinde total kontrol over indsatsen, skriver SF i en pressemeddelelse.
SF har nu samlet klimaordfører og energiordfører i en og samme person - Anne Grete Holmsgaard.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.