- Der vil være fokus på de små og mellemstore virksomheder i hele strategien for offentlig/privat samarbejde, men også i forhold til konkurrenceudsættelse. Kommunerne kan spare milliarder, tror jeg, men det kræver, at de små og mellemstore virksomheder er inde over udbuddene og også kan levere varerne: Det siger Brian Mikkelsen (K) i et interview med ErhvervsBladet.
Ministeren klar med to konkrete initiativer, der skal løfte ambitionen ind i virkelighedens verden: En pakke til de små og mellemstore virksomheder med vejledninger til, hvordan de kan vinde offentlige kontrakter. Og en række digitale udbudsredskaber, som vil gøre det nemmere for smv'erne at give tilbud.
Erhvervslivet efterlyser tiltag, der kan gøre det nemmere for kommunerne at give udbud.
- Jeg vil snakke med kommunerne om, hvordan vi bedst får involveret de små og mellemstore virksomheder ved kommuneforhandlingerne her i maj/juni måned, lover økonomi- og erhvervsministeren bladet.
mou
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.