dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Familieklasser skal indføres i vuggestuerne

Nordfyns Kommune vil invitere forældre til tosprogede småbørn ind i et samarbejde, der skal styrke deres børns sproglige kompetencer

NORDFYN: Mor og far kommer med i vuggestuen, børnehaven og mini-SFO'en for på deres modersmål at understøtte deres børn i at lære dansk. De bliver dermed draget aktivt ind i arbejdet i at stimulere barnets sproglige udvikling, både i forhold til dansk og barnets modersmål.

- Forskning viser, at den metode giver gode resultater i forhold til en tidlig indsats over for tosprogede børn. Derfor spiller initiativet også godt sammen med den kommende skolereform, hvor der netop er meget fokus på metoder med påviselig effekt, siger formand for familieudvalget Mogens Christensen (V).

Nordfyn blandt de første
Nordfyns Kommune bliver en af de første kommuner til at tage metoden systematisk i brug omkring sprogstimulering og forældreinddragelse i dagtilbuddet og mini-SFO.

- Familieklasserne er efterhånden ret udbredte i folkeskolen, og implementeres også her i Nordfyns Kommune. Men det nye her er, at erfaringerne med familieklasserne tages i brug på førskoleområdet ved at forældre på deres modersmål understøtter børnene i at lære dansk, siger Mogens Christensen.

I første omgang skal fagpersonalet fra dagtilbud og mini-SFO klædes på, så de kan arbejde konkret med metoden og deres nye roller. Deres rolle bliver i høj grad at observere børnene sammen med deres forældre. De skal ikke komme med løsninger som sådan, men støtte og guide gennem fortællinger om succeshistorier og formulering af mål for fremtiden.

kil

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/familieklasser-skal-indfoeres-i-vuggestuerne

GDPR