ESBJERG: Med den kommende revision af havneloven kan Esbjerg Havn omdannes fra sit nuværende ejerskab som kommunal selvstyrehavn til et kommunalt aktieselskab. Det har fået havnens erhvervsdrivende op af stolen, da de frygter, at Esbjerg Havn lige som Odense Havn vil overtage nogle af de opgaver, private erhvervsdrivende hidtil har stået for, skriver JydskeVestkysten.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.