ODSHERRED: En tidligere lærer på Odsherreds Efterskole er tiltalt for at have blufærdighedskrænket i alt fem nuværende og tidligere elever på skolen. Det skriver TV ØST.
En af episoderne skal have fundet sted i efteråret 2014, mens de fire andre er foregået mellem august og november 2016. Der er ifølge anklageren tale om 'befølinger af de krænkede og ét tilfælde, hvor han skal have beluret eller iagttaget en elev'.
Den pågældende mand er ikke længere ansat på skolen, da han blev bortvist, efter det i efteråret kom frem, at han havde befamlet en elev, imens hun sov. Episoden fandt sted i forbindelse med en filmaften i skoleregi.
mfa
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.