HOLSTEBRO: 22.000 kroner!
Så meget kom det til at koste Søren Olesen, der er byrådsmedlem for DF i Holstebro, at han i forbindelse med valgkampen til kommunalvalget i 2009 kaldte en SF-kandidat for "inkompetent" og "løgnagtig".
SF'eren Bjarne Nielsen er ansat hos en lokal entreprenør, som kommunen under valgkampen satte til at fjerne uovligt opsatte valgplakater.
I den forbindelse mente Søren Olesen, at det primært var blå bloks plakater, der blev fjernet. Det synes han var påfaldende, og det var i en diskussion om dette, at beskyldningerne om inkompetance og løgnagtighed faldt.
Men byretten afgjorde, at det kan man ikke ustraffet beskylde andre for at være. Byrettens dommer takserede straffen til otte dagbøder af 250 kroner, en erstatning til Bjarne Jensen på 5.000 kroner og så skal Søren Olesen betale sagens omkostninger på 15.000 kroner.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.